Elektromiografia

Elektormiografia (EMG)

Elektromiografia (EMG) to badanie elektrofizjologiczne, którego celem jest ocena funkcji mięśni i nerwów. W związku z tym EMG jest pomocne w diagnozowaniu wielu chorób neurologicznych i układu mięśniowego.

 

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania:

Badanie można wykorzystać w celu rozpoznania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak również chorób złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii.

Wskazaniem do wykonania EMG są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowe-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji także są wskazaniem do wykonania badania.

Przeciwwskazaniami do wykonania badania elektromiograficznego są wszczepiony elektryczny rozrusznik serca, elementy metalowe w sercu (np. sztuczna zastawka) lub w badanej okolicy ciała.

Przygotowanie do badania:

W dniu badania należy umyć badaną część ciała. Przeciwwskazane jest używanie kremów, maści lub balsamów na skórę, w okolicy, gdzie będzie wykonywane badanie. Bezpośrednio przed badaniem należy poinformować lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach.

Cennik:

1Konsultacja neurologiczna150,00zł
2Mononeuropatie (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, nerw strzałkowy, nerw promieniowy itd.) – za 1 kończynę150,00zł
3Mononeuropatie (zespół cieśni nadgarstka, zespół rowka nerwu łokciowego, nerw strzałkowy, nerw promieniowy itd.) – za 2 kończyny225,00zł
4Polineuropatia350,0zł
5Splot barkowy350,00zł
6Próba miasteniczna150,00zł
7Próba ischemiczna (tężyczkowa)150,00zł
8Inne badania – 1 nerw, mięsień70,00zł

 

Potrzebujesz porady zdrowotnej? Skontaktuj się z nami i umów na wizytę ze specjalistą.

Godziny pracy

Pn – Pt: 7:00 – 20:00
Sb – Nd: Zamknięte

ul. Wojska Polskiego 5A,
83-110 Tczew

Jesteśmy też na: